پشم سنگ

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ یا RockWool عایق‌ صوتی و حرارتی متشكل از الیاف معدنی می باشد. ماده اولیه اصلی برای تولید این عایق، سنگ بازالت از گروه سنگ‌های آذرین بازمانده از فعالیت‌های آتش‌فشانی بوده که در جمهوری اسلامی ایران فراوانی زیادی دارد. محصولات عایق پشم سنگ نقش مهمی در صرفه جویی انرژی به وسیله كاهش مصرف انرژی در خانه‌ها، ساختمان‌های اداری و تجاری و كارخانه‌های تولیدی دارند.

پشم سنگ

عایق كاری اصولی كمك می‌كند كه در خانه‌ها و محل كارمان انرژی فوق العاده كمتری مصرف شود. صرفه جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق كاری به محیط زیست نیز كمك می‌كند.

عایق پشم‌سنگ به وسیله كاهش انرژی مورد لزوم برای گرم یا سرد كردن خانه‌ها و ساختمان‌‌های تجاری از متصاعد شدن دی اكسید كربن بیشتر از كارخانه‌های مولد برق، برای گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها جلوگیری می‌كند.

 

ویژگی های عایق معدنی

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی عایق های معدنی ویژه است:

  • اشتعال ناپذیر بودن
  • نقطه ذوبی بیش از ۲۰۰۰ – ۱۸۰۰ درجه فارنهایت
  • مقاومت حرارتی فوق العاده ( استفاده درسیستم های جریان دار لوله ای، عایق های کشتی، خانه های سیار، تجهیزات پخت و پز خانگی و … )
  • پرورش گیاهان گلخانه ایی (کشت هیدروپونیک)

پشم سنگ

آیا استفاده از پشم سنگ سلامتی را تهدید می کند؟

تحقیقات علمی نشان می دهد در صورتی که روش های استاندارد در زمینه تولید رعایت شود این مواد از جهت تولید، نصب و استفاده کاملان بی ضرر هستند.

تحقیقات کارشناسان درباره تاثیرات احتمالی مضرات پشم سنگ انجام داده اند که نشان می دهد ارتباطی بین تماس داشتن با پشم سنگ و بیماری های تنفسی و سرطان در انسان وجود ندارد.

مطالعات علمی تایید می کند که پشم سنگ از نظر تولید، نصب و به کارگیری کاملا بی ضرر است، اما به شرطی که قوانین و مقررات در هنگام تولید رعایت شود.

پشم سنگ

قابلیت های پشم سنگ

یكی از اصلی ترین ویژگی‌های عایق پشم سنگ، مقاوت استثنایی آن در برابر آتش است. این محصول آتش گیر نبوده و در برابر حرارت مقاوت است.

سازه‌های فلزی در ساختمان‌ها هنگام حریق به علت جذب حرارت زیاد، مقاومت خود را از دست داده و تغییر شكل می‌دهند و این مسئله باعث ریزش سازه می‌شود.

برای جلوگیری از این مسئله سازه‌های فلزی خصوصا ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با روش‌های مناسب به وسیله پشم سنگ عایق كاری می‌كنند و بدین ترتیب در صورت تداوم حریق حتی تا ده ساعت هیچ مشكلی برای سازه‌های ساختمان به وجود نمی‌آید.

به همین دلیل در برخی از كشورها شركت‌های بیمه کننده برای ساختمان‌هایی كه ازعایق كاری استاندارد بهره برده باشند تخفیف‌های ویژه ای را اعمال می کنند.

حتی تمام سازه های روی سكوهای نفتی با عایق پشم سنگ، عایق حرارتی نسوز می‌شوند تا در صورت بروز حریق و تا زمان رسیدن نیروهای امدادی، کارکنان و مهندسان درون این سازه ها ایمن باشند.

پشم سنگ

بررسی وضعیت تهویه ای

عایق کاری با پشم سنگ استفاده بهینه از انرژی را در تمام قسمت های ساختمان مانند زمین، پشت بام ها و دیوارها را ضمانت می کند. همچنین پشم سنگ برای عایقکاری لوله ها و دیگ های بخار و مخازن آب گرم به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها، تاسیسات صنعتی، نیروگاه ها ،کشتی ها، دکل های نفتی و… بسیار مناسب است. عایق کاری هم برای آب و هوای سرد و هم گرم مناسب است. پشم سنگ یک عایق حرارتی مناسب است.

در مناطق سرد، عایق کاری ساختمان را گرم نگه داشته و نیاز به مصرف انرژی برای گرمایش را کاهش می دهد و در مناطق گرم همان سیستم عایق کاری گرما را در خارج نگاه داشته و نیاز به مصرف انرژی برای تهویه را کاهش می دهد.

در یک روز آفتابی ممکن است درجه حرارت تا ۷۰ درجه سانتیگراد در روی پشت بام باشد که در صورت عدم استفاده از عایق کاری باعث انتقال این هوای گرم به داخل شود.

پشم سنگ

عایق صوتی پشم سنگ

پشم سنگ ساختمان، ساختار فیبری گسسته دارد که برای جذب وکنترل صدا بسیار مناسب است. عایق صوتی از ورود صداهای روزانه که در اطراف خانه و یا محل کار باعث سلب آرامش می شود جلوگیری می کند. در داخل ساختمان ها، حد اکثر میانگین توصیه شده صوت برای فضای داخلی میزان ۳۵ دسیبل است. ضریب جذب صوت در عایق پشم سنگ تخته ای در رابطه مستقیم با دانسیته و ضخامت آن بوده و طبق بررسی ها مشخص شده است که درصد جذب صوت آن بالاتر از ۸۰ درصد می باشد.

پشم سنگ

فرایند تولید پشم سنگ

پشم سنگ یک ماده کاملا طبیعی به شکل پشم ریسیده شده است. عایق پشم سنگ اصولا از الیاف بدست آمده از سنگ های آلومینوسیلیکاتی (معمولا بازالت)، سرباره کوره بلند و سنگ آهک یا دولومیت ساخته می شود. بسته به نوع محصول ممکن است مقداری مواد گوناگون نیز به آن اضافه شود.

بطور معمول عایق پشم سنگ ترکیبی از حداقل ۷۵% سنگ های طبیعی است. مقدار باقیمانده مواد خام سرباره کوره بلند است. پشم سنگ مدرن متشکل از ترکیبی از سنگ آهک، سرباره زباله از کوره های انفجار فولاد و بازالت و یا دیاباز است.

پشم سنگ از یکی از فراوانترین مواد روی کره زمین یعنی گدازه های سنگ های آتشفشانی به دست می آید. این سنگ ها طبقه بندی و به اندازه مناسب خرد می شوند. سپس با کک و سرباره مخلوط شده و در کوره ای با دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می شوند.

ماده مذاب به سوی یک دسته از چرخ های در حال گردش هدایت می شود تا در آنجا به شکل پشم ریسیده شود. این پشم وارد محفظه ای می شود که در آن مقدار کمی رزین و روغن های معدنی به آن اضافه می شود.

این کار رشته ها را به هم متصل کرده و همچنین آنها را ضد آب می کند. در این مرحله پشم به صورت تشکی است که به کوره هایی هدایت می شود تا در آنجا فرآوری و فشرده شود.

سپس به شکل ها و اندازه های مختلفی بریده می شود تا بتواند با روکش هایی از مواد دیگر تلفیق شده و محصولات تخصصی و استاندارد برای گستره وسیعی از مصارف بوجود آورد. محصولاتی از قبیل پشم سنگ تخته ای، پشم سنگ لحافی، پشم سنگ پتویی، پشم سنگ لوله ای و پشم سنگ فله ای.

پشم سنگ

قوانین و مقررات ساختمان سازی

مطابق با ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی کشور مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان ها بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است.

وزارت مسکن بر مبنای این ماده اقدام به انتشار مقررات ملی در ۲۰ مبحث نموده است که مبحث ۱۹ آن مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها می باشد که درسال ۱۳۷۰ به تصویب هیات دولت رسید و اجرای آن در ساختمان های کشور الزامی شده است.

مطابق مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در حال حاضر رعایت موارد زیر درساختمان الزامی است :

  • عایقکاری دیوارهای خارجی ساختمان
  • نصب پنجره های دوجداره با قاب های ترمال بریک، چوبی و یا PVC
  • عایقکاری کانال های هوا لوله های تاسیسات وسیستم تولید آب گرم
  • نصب سیستم های کنترل کننده موضعی نظیر شیرهای ترموستاتیک بر روی رادیاتورها
  • نصب سیستم های کنترل مرکزی هوشمند و مجهز به سنسور اندازه گیری های محیط
مهر ۱۰, ۱۳۹۶