پشم سرباره

پشم سرباره چیست؟ پشم سرباره یا Slagwool الیاف شیشه ای ساخته دست انسان توسط نخ ریسی سرباره به الیاف عایق است. پشم سرباره ماده ای است که از بازیافت ضایعات کوره بلند ذوب آهن ایجاد می شود.

پشم سرباره

تفاوت عایق های صوتی و حرارتی پشم سنگ و پشم سرباره چیست؟

پشم سنگ و پشم سرباره هر دو از عایق های معدنی هستند ولی تفاوت آنها در نسبت مواد به کار فته در تشکیل آنهاست به صورتی که پشم سنگ از ۷۰ تا ۷۵%و ۲۵% مواد سرباره تشکیل میشود و این ترکیب در پشم سرباره متفاوت است و این نوع ترکیب موجب مقاومت بالاتر پشم سنگ و در نتیجه عایق صوتی بهتری نسبت به پشم سرباره است. پشم سرباره از ۷۵% مواد سرباره از کوره بلند تشکیل میشود و میتوان آنرا از محصولات جانبی کارخانه فولاد دانست. بعضی از تولید کنندگان پشم سنگ تقریبا از بازیافت خالص سرباره فولاد استفاده میکنند.

ضریب انتقال حرارت در پشم سرباره در مقایسه با پشم سنگ بالاتر است و این موضوع موجب شده تا پشم سنگ عایق حرارتی مناسب تری نسبت به پشم سرباره باشد. هر میزان که ضریب انتقال حرارت هدایت کمتر باشد، راندمان عایق حرارتی بیشتر است. ضریب انتقال حرارت هدایتی در پشم سنگ w/mk 0.037 و در پشم سرباره w/mk 0.040 است. میزان مقاومت حرارتی پشم سنگ در مقایسه با پشم سرباره و دیگر عایق های حرارتی بالاتر است.

امروزه پشم سنگ و پشم سرباره بالاترین میزان کاربرد را در صنایع مختلف همچون نفت، گاز و پتروشیمی و ساختمان دارند و مناسب ترین عایق میباشند.

 

چرا پشم سرباره

پشم سرباره از ذوب و الیاف سازی سرباره کوره بلند ذوب آهن حاصل می شود. عمده تحولات انجام شده در این فرآیند فیزیکی بوده و ترکیب شیمیایی سرباره به عنوان ماده اولیه تا مرحله ذوب و تبدیل به محصول به جز موارد جزئی تغییر نخواهد کرد.

سرباره کوره بلند به عنوان ماده اولیه تولید پشم سرباره در مقایسه با سنگ بازآلت (به عنوان ماده اولیه تولید پشم سنگ) و یا ماسه سیلیسی (به عنوان ماده اولیه تولید پشم شیشه) , متاثر از فرآیند های شیمیایی درون کوره بلند از خلوص بسیار بالاتر و نیز خواص مطلوب تر و یکنواخت تری برخوردار است و این مهم در نهایت باعث برتری خواص شیمیایی, فیزیکی, مکانیکی و حرارتی پشم سرباره در مقایسه با محصولات مشابه می گردد.

در عین حال , استفاده از سرباره کوره بلند که در واقع ضایعات تولید آهن محسوب می شود و تبدیل آن به پشم سرباره از یک سو باعث افزایش بهره وری ناشی از بازیافت ارزشمند ضایعات تولید آهن و از طرف دیگر باعث کاهش هزینه عایق کاری می گردد.

پشم سرباره بدلیل محتوی بسیار پایین تر سیلیس (SiO2) از استاندارد های زیست محیطی بسیار بالاتری برخوردار بوده و بر خلاف محصولات مشابه نظیر پشم شیشه, موجب بروز حساسیت های پوستی و ریوی نمی گردد.

پشم سرباره

موارد مصرف پشم سرباره

بطور کلی مصرف عایق های معدنی و بخصوص پشم سرباره, عایقکاری حرارتی و صوتی در صنایع زیر می باشد:

  1. تاسیسات و ساختمان های مسکونی
  2. تاسیسات و تجهیزات صنایع آهن و فولاد و معادن
  3. تاسیسات و تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی
  4. تجهیزات حمل و نقل و خودرو
  5. تاسیسات و تجهیزات تولید برق
  6. سایر صنایع نظیر تجهیزات پزشکی , آزمایشگاهی , لوازم خانگی و غیره

 

خواص فیزیکی

خواص فیزیکی مطلوب پشم سرباره، این محصول را از سایر محصولات مشابه متمایز می کند. جدول زیر مهمترین خواص فیزیکی پشم سرباره را نشان می دهد:

ویژگی های پشم سربارهخواص فیزیکی
۳۰ – ۲۵۰ Kg/m3دانسیته توده
۱۳۰۰ ۰Cنقطه ذوب
۷۵۰ ۰Cحداکثر دمای کاری
۴ – ۶ µmقطر الیاف
از قابل انعطاف تا سخت و مستحکماستحکام
غیرهادی (عایق)هدایت الکتریکی
شعله ور نمی شودقابلیت اشتعال

 

استحکام مکانیکی

این ماده تا حداکثر دمای حدود ۷۰۰-۷۵۰ از استحکام مکانیکی بسیار خوبی برخوردار است.

پشم سرباره

ویژگی های آکوستیکی

یکی دیگر از خواص مهم پشم سرباره عایق بودن نسبت به انتقال صدا می باشد. عایق پشم سرباره از دو طریق کاهش شدت انتقال و جذب صدا در سطح به کاهش انتقال صدا می کند. ساختار الیاف گونه پشم سرباره در هنگام انتقال انرژی صوتی از محیط, قسمت اعظم انرژی صوتی را در خود جذب نموده و با عث کاهش شدت انتقال صدا می گردد.

پشم سرباره در دامنه وسیعی از فرکانس صوتی دارای ضریب جذب صوتی بسیار مناسب ۰٫۸ تا ۰٫۹۵ می باشد. لیکن با طراحی و کاربرد صحیح این محصول از نظر ضخامت و فرم لایه عایق می توان به نتایج بسیار مطلوب در کنترل و کاهش انتقال و انعکاس صدا دست یافت.

 

ترکیب شیمیایی

پشم سرباره به دلیل محتوای سیلیس (SiO2) کمتر از پشم سنگ و بسیار کمتر از پشم شیشه، خطر ایجاد بیماری ریوی (سیلیکوز) را به همراه نداشته باشد. سرطان زا نبوده و نیز هنگام تماس با پوست بدن هیچ گونه حساسیت و خارشی ایجاد نمی کند.

 

خورندگی

مقدار کلر همراه با پشم سرباره معادل ۳٫۱ ppm می باشد که در مقایسه با حد مجاز کلر که مطابق استاندارد ۵ppm است بسیار کمتر می باشد. لیکن محتوی کلر پایین در کنار PH حدود ۸٫۷۵ باعث شده تا این محصول در سایر مصالح ساختمانی نظیر فولاد هیچگونه خورندگی ایجاد ننماید.

 

آیاپشم سرباره حاوی الیاف آزبست است؟

پژوهشگران اعلام کرده اند که از آزبست در تولید پشم سرباره استفاده نمی شود.

آبان ۱۰, ۱۳۹۶